خانه استراتژی


(زمان خواندن: 8 - 15 دقیقه)
Most Hit

 دیجیتال برندینگ یا برندسازی دیجیتال چیست؟

digital branding

با ایجاد و گسترش دیجیتال؛ مفهوم دیجیتال برندینگ شکل گرفت. برندینگ و هویت سازی برند با گسترش دیجیتال، بستری به نام برندسازی دیجیتال پیدا کرد.دیجیتال برندینگ فرآیندی خلاق و استراتژیک است که به ایجاد ارتباط بین مشتری و محصولات یا خدمات شما کمک می‌کند.

ایجاد یک برند از زمان های قدیم مورد توجه بسیاری از شرکت ها بوده است؛ به طوری که اولین قدم برای بازاریابی محصولات خود را ایجاد یک برند معتبر می دانستند. برند یا همان مارک بیان کننده کیفیت و اصالت یک کالا می باشد و وقتی نام آن برند برده می شود تمامی افراد به یاد یک کالای خاص می افتند.

مسئله اصلی در برندینگ ایجاد حس اعتماد در بین مشتری های آن برند است؛ به همین دلیل است که آن برند هر محصولی تولید نماید، از طرف مشتریانش مورد استقبال قرار می گیرد. البته نوآوری و عملکردی متفاوت را نمی توان از سوی یک برند معتبر نادیده گرفت.

 دیجیتال برندینگ چیست؟


دیجیتال برندینگ شامل اقداماتی است که با هدف ایجاد برند در رسانه‌های دیجیتال انجام می‌شود. بازاریابی برای این انجام می‌شود که نیازها از طریق محصولات یا خدمات برآورده می‌شوند. از سوی دیگر برندسازی و اصول برندینگ فراتر از این است: این مربوط به ایجاد مارک‌هایی است که با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کند و یک سری ارزش ها را منتقل می‌کند.
با این وجود ، برندسازی چیز جدیدی نیست. مفهوم دیجیتال برندینگ به این دلیل متولد شده است که با استفاده گسترده امروز از اینترنت، رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلفن همراه و غیره، زمینه‌هایی که در آن می‌توان از برندسازی تجاری استفاده کرد، گسترش یافته است، از این رو، استراتژی‌های موقعیت یابی یک برند در حال حاضر عملا موظف به رفتن به همه کانال‌ها است و دارای یک رویکرد منحصر به فرد است.
برندسازی در مورد ایجاد مارک‌هایی است که با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کند و یک سری ارزش ها را منتقل می‌کند.

به بیان دیگر دیجیتال برندینگ تکنیک مدیریت برند است که از برندینگ اینترنت و دیجیتال مارکتینگ برای رشد برند استفاده ‌می‌کند. در واقع، کسب و کارها با بازاریابی آنلاین، برندشان را در بسترهای مختلف دیجیتال توسعه می‌دهند. یک برند بدون حضور در فضای دیجیتال، مانند خودرویی بدون لاستیک است. گرچه روش‌های قدیمی برندینگ هنوز کاملا از بین نرفته‌اند، اما کسب‌وکارهای امروزی به ابزارهای متنوعی از برندینگ دیجیتال احتیاج دارند تا خود را فضای واقعی تثبیت کنند. 

 

یک برند می تواند تصمیم گیری را با معرفی امکانات و ویژگی های محصول خود برای مشتری راحت تر نماید. ایجاد یک برند معتبر وظیفه مدیران یک سازمان است که با کمک یک نماد، طرح یا نام بتوانند محصولات شرکت خود را به طوری خاص و متمایز معرفی نمایند.

شما بعنوان یک مدیر سازمانی باید برای فعالیت هر چه مفیدتر در حوزه برندینگ با متخصصان این حوزه مشورت کنید. مشاوران "امپریال" با تجربه درخشان در حوزه برندینگ و بخصوص برندینگ دیجیتال، آماده خدمت رسانی به برندهای مختلف هستند.

در این مبحث ابتدا به مفهوم برندینگ خواهیم پرداخت و سپس برندینگ دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهیم.

 برندسازی

برندینگ؛ یک بازاریابی قدرتمند

شما با کمک یک برند می توانید به راحتی با ذهن مشتریان خود رابطه برقرار کرده و به سرعت آن ها را مجاب به خرید نمایید. ایجاد برندینگ، یک بازاریابی قدرتمند است که در رأس همه بازاریابی ها قرار می گیرد. شما در برندینگ سعی خواهید کرد که حس خوبی از یک نام خاص در ذهن مخاطبان خود القاء نمایید و به آن برند ارزش و مقام بالایی در جامعه ببخشید. 

برند ها دائماً در فکر ایجاد یک طرح جدید با نام برند خود می باشند تا از میان مشتریان خود تا جایی که می توانند مشتریان وفادار ایجاد کنند.

در این میان نباید برندسازی و برندینگ با هم اشتباه گرفته شوند.

در واقع برندسازی به تمامی فعالیت هایی گفته می شود که هویت برند را می سازد اما برندینگ به ذهنیتی گفته می شود که از یک برند در ذهن ها تداعی می شود.

چرا به دیجیتال برندینگ یا برندسازی دیجیتال نیازمندیم؟

اهمیت دیجیتال برندینگ به ارتباط موثر ارزش شما به مشتری مربوط ‌می‌شود. دیجیتال برندینگ به مشتری‌های بالقوه شما فکر ‌می‌کند. به کمک برندسازی دیجیتال، می‌توانید خودتان را به مشتری‌های بالقوه معرفی کنید و وجه تمایز خودتان را به آنها بگویید. زمانی که بازدیدکننده وب سایت، کسب و کار شما را درک ‌می‌کند، خرید سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

 

اهمیت برندسازی دیجیتال

در بازاریابی سنتی همواره، بازاریابی دهان به دهان (word of mouth) به عنوان یکی از موثرترین و کم هزینه‌ترین ابزارهای بازاریابی بوده اما امروزه با پیدایش دیجیتال برندینگ، تاثیر و جایگاه این نوع بازاریابی روز به روز افزایش یافته است. بنابراین وقت آن رسیده که کمی از نگاه سنتی فاصله گرفته و سعی کنید با استفاده از فضای دیجیتال و بازاریابی دیجیتال مشتری‌های بیشتری را جذب کسب و کار خود کنید.

در این میان یکی از ویژگی‌های فضای دیجیتال قدرت و امکان تعامل است. در این بستر مردم می‌توانند با یکدیگر و با برندها ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را بیان کنند. این فرصت خوبی برای صاحبان کسب و کار است تا بتوانند ارتباط خود را با مشتری هر روز بهتر از قبل کنند.

امروزه مشتریان این قدرت را دارند که به کسب و کارها در گسترش برندشان کمک کنند. فضای مجازی و اینترنت این ارتباط را بین مشتریان و برندها برقرار کرده تا صاحبان کسب و کار بتوانند با استفاده از محصولات یا خدمات خود به بخشی از زندگی روزمره مخاطبان خود تبدیل شوند.

در واقع مهم‌ترین قدم برای موفقیت در زمینه دیجیتال برندینگ قرار دادن مشتری در مرکز فعالیت‌ها و برنامه‌های بازاریابی است، چرا که هرچه شناخت شما از مخاطب هدف‌تان بیشتر باشد، شانس بیشتری برای ارائه محصولات یا خدمات خود به آن‌ها خواهید داشت.

 

 مزایای دیجیتال برندینگ برای کسب و کار شما

توسعه یک برند قدرتمند در عصر دیجیتال ضروری است. البته، برندینگ و مدیریت برند همواره مهم بوده است، ولی زمانی که محیط آنلاین و تغییر رفتارهای کاربر را درنظر می‌گیریم، می‌توانیم متوجه مزایای دیجیتال برندینگ شویم. از جمله مزایای برندسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱) احساسات را تحریک می‌کند

مردم به سادگی عاشق یک محصول نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که آنها به راحتی محصول دیگری را پیدا کنند که مشابه محصولات شما باشد. در این حالت، چه چیزی باعث می‌شود آنها محصولی را نسبت به دیگری انتخاب کنند؟ پاسخ این است که مارکی که انتخاب می‌کنند چیست.

مردم عاشق محصولات شما نیستند. آنها عاشق برند پشت سر آن محصول هستند و آنچه که با آن محصول معرفی می‌شود.

۲) Omnichannel (کانل همه کاره)

این لزوماً به این معنی نیست که شما باید در هر کانال و شبکه رسانه‌های اجتماعی حضور داشته باشید. بسته به عاملی که هدف خود را انتخاب کرده اید، باید انتخاب کنید که کدام کانال را انتخاب کنید.
با این حال ، کاربران از طریق هر یک از این کانال‌ها وارد “شما” می‌شوند که احساس کنند حضور مارک شما بدون توجه به کانال سازگار است.

۳) برند خود را مردمی‌ کنید

دوره اینکه برندهای بزرگ که تبلیغات آنها محدود به زمان‌های اول وقت در تلویزیون بود، اکنون سر آمده است. اکوسیستم دیجیتال فرصت‌های باورنکردنی برای همدلی و تعامل با کاربران شما ارائه می‌دهد. بیشترین بهره را از آن ببرید!

۴)  این شما را از رقبای خود در صنعت متمایز می‌کند

وقتی صحبت از دیجیتال برندینگ پیش می‌آید، منطقی نیست که آنچه رقبا انجام می‌دهند را کپی کنید. شما باید جنبه‌هایی را پیدا کنید که شما را متفاوت می‌کند و به آنها انگیزه می‌دهد تا برند شما بهترین نسخه ممکن از خود برند باشد.

۵) نزدیکی با کاربر

این کار به شما امکان می‌دهد فراتر از همدلی و تعامل باشید و مستقیماً به حرفهای کاربر گوش کنید. اکنون دقیقاً خواهید دانست که مشتریان شما چه می‌خواهند، بنابراین از این نزدیکی با کاربر برای بهبود محصولات یا خدمات خود استفاده کنید.

نحوه انجام اقدامات دیجیتال برندینگ

برای اجرای اقدامات دیجیتال برندینگ، باید قبلاً کارهایی انجام دهید:

  • اهداف: با دقت تعریف کنید که رسالت شما چیست، چه محصولاتی یا خدماتی را ارائه می‌دهید و مشتری شما چه کسی است.
  • راهنمای هویت شرکت: روش معمول این است که توصیه می‌کنیم هر چه سریعتر مطالب خود را بنویسید. داشتن راهنما به شما کمک می‌کند تا برای همه ارتباطات گرافیکی خود یک پایه ایجاد کنید.

  • شخصیت برند: بسته به مخاطبی که شما هدف قرار می‌دهید، باید محتوا ایجاد کنید و متن پیام خود را مطابق با آن تنظیم کنید: محتوا باید در دسترس، با نشاط، مهربان، مهیج، جدی … باشد و همه اینها باید به خوبی در کنار هم قرار بگیرند و از تناقض گویی خودداری کنید.

  • صادق باشید: نیاز به گفتن نیست، اما مارک‌هایی وجود دارند که به راحتی فراموش می‌شوند. اگر ارتباط شما با تجربه مشتری با محصول یا خدمات شما مطابقت نداشته باشد، همه چیز به خوبی پیش نمی‌رود. بهترین تجربه کاربر را ارائه دهید ، از خدمات مشتری غافل نشوید ، هرگونه سؤال احتمالی را برطرف کنید و در صورت اشتباه بودن عذرخواهی کنید. به یاد داشته باشید که ما چندی پیش مسئله انسانی سازی برند شما را دقیقا مطرح کردیم.

  • مراقب کارمندان خود باشید: داشتن کارمندان خوشحال بهترین مارک تجاری ممکن است که می‌توانید در آن کار کنید. آنها بهتر کار می‌کنند ، اهداف شما را به اشتراک می‌گذارند و علاوه بر این ، آنها اولین نفری خواهند بود که در هر کجا که می‌روند ، کلمه خوبی را برای مارک شما وارد می‌کنند.

  • خود را دوباره اختراع کنید: به طور کلی برندها نمی‌توانند ایستا باشند، چه رسد به اینکه در یک محیط دیجیتال، که در آن تحول، ضروری است. شما باید در جستجوی روندهای جدید باشید و گفتمان ، کانالها و غیره را متناسب با آن پایه ریزی کنید و به محصولات یا خدمات خود ارزش افزوده دهید. این بهترین دیجیتال برندینگی است که می‌توانید عملی کنید.

 

تفاوت دیجیتال برندینگ با دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اغلب، عبارات دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ را به جای یکدیگر به کار می‌برند. اما این اشتباه در حالی رخ می‌دهد که معانی متفاوتی از یکدیگر دارند. بازاریابی دیجیتال بیشتر روی نقاط مثبت یک محصول یا خدمت خاص در بازار متمرکز است و دیجیتال برندینگ، هویت و ارزش‌های اساسی شرکت یا سازمان را برجسته می‌کند.

دیجیتال برندینگ

تفاوت اصلی دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ در نوع خدمات آن‌هاست. دیجیتال برندینگ بر روی ارزش‌های برند و شناخت آن تمرکز دارد، در صورتی که دیجیتال مارکتینگ به دنبال یافتن مشتری جدید و افزایش فروش است.

دیجیتال برندینگ به دنبال درگیر کردن ذهن شما است و وفاداری و ارتباط بلند مدت را تبلیغ می‌کند و شامل عناصر بصری برند شامل نام برند، لوگو، تم رنگی و… است که به شناخته شدن و ثبت برند شما در ذهن مشتریان کمک می‌کند. در نقطه مقابل دیجیتال مارکتینگ شامل استراتژی‌هایی برای ایجاد آگاهی از محصولات و خدمات برند است که شامل تبلیغ و معرفی برند نیز می‌شود.

۵ نکته برای دیجیتال برندینگ موثرتر

با دیجیتال برندینگ احساسات مشتری را درگیر ‌کنید

همیشه افرادی وجود دارند که محصولی شبیه به کسب و کار شما تولید می‌کنند، در این حالت چه چیزی باعث می‌شود آن‌ها محصول شما را انتخاب کنند؟

اهمیت برندسازی هنگامی مشخص می‌شود که خریدار برای تهیه محصول مورد نظر به فروشگاه می‌رود و با محصولی که نام آن برایش آشناست مواجه می‌شود و با اطمینان خاطر کالای مورد نیاز خود را خریداری می‌کند. در این شرایط احساسات مشتری به تصمیم گیری او هنگام خرید کمک زیادی می‌کند، در نتیجه به این نکته می‌رسیم که برندینگ درست سبب افزایش فروش محصولات شما می‌شود

رسانه درستی را برای فعالیت انتخاب کنید

 

یک کسب و کار خوب برای ورود به دنیای مجازی و بهره‌گیری از دیجیتال برندینگ باید دقت کافی و برنامه ریزی اصولی داشته باشد، زیرا اگر به درستی با مشتریان ارتباط برقرار نکند، نمی‌تواند اعتبار و جایگاه مناسبی در فضای دیجیتال به دست آورد.

شما باید  با توجه به کسب و کار خود مخاطب هدف خود را مشخص کرده و انتخاب کنید که در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید. چرا که انتخاب درست یا نادرست شما در این زمینه ممکن است به سود یا ضرر شما تمام شود.

محتوای باکیفیت تولید کنید

از مهم‌ترین عوامل موفقیت در دیجیتال برندینگ، تولید محتوا است، که باعث ایجاد ترافیک سایت و دیده شدن برند شما می‌شود. تولید محتوای باکیفیت باعث ارتباط بهتر و بیشتر با مشتریان و مخاطبان می‌شود.

این مسئله باعث افزایش رتبه سایت شما می‌شود که برای موتورهای جستجو، سایت و محتویات آن را به راحتی قابل شناسایی می‌کند.

با مشتریان ارتباط برقرار کنید

به این نکته دقت کنید که اگر مشتری نباشد، شما هم درآمدی ندارید پس سعی کنید از نظر مشتریان خود استفاده کنید. از آن‌ها بخواهید تا نظرشان را در رابطه با محصول یا خدمات شما بگویند، با انجام این کار شما انتظارات مشتریان خود را می‌فهمید و در ارائه خدمات یا تولید محصول خود دقیق‌تر عمل می‌کنید.

به دیده شدن برند خود کمک کنید

در دنیای امروز دیگر تبلیغات محدود به تلویزیون نیست و فضای مجازی فرصت‌های زیادی را برای شنیده شدن نام برند شما در اختیارتان قرار داده. از جمله راهکارهای دیجیتال برندینگ یک کسب و کار، تبلیغات دیجیتالی آن است که شامل تبلیغات آنلاین، ادوردز، ویدئو مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، وبلاگ‌ها، تالارهای گفت و گو، شبکه‌های اجتماعی مختلف و… است. تنها کافیست با انتخاب روش مناسب، تبلیغات خود را در آن شروع کنید و برند خود را به کاربران بشناسانید.

 

مولفه‌های دیجیتال برندینگ موفق چیست؟

برای موفقیت در عرصه دیجیتال برندینگ، روش‌ها و استراتژی‌های خاصی وجود دارد که در این بخش از مقاله به بررسی چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

دیجیتال برندینگ

لوگو

‌لوگو اولین و مهم‌ترین ارتباط مشتری با برند شما است. لوگو باید با ارزش‌های کسب و کار، هویت شما و مخاطبان هدف‌تان مطابقت داشته باشد. به این نکته دقت کنید که در مرحله اول طراحی لوگو شما نباید به اندازه‌ای پیچیده باشد تا به خاطر سپردن آن برای مخاطب سخت باشد، در قدم بعدی رنگی را انتخاب کنید که در میان عناصر برندسازی شما استاندارد باشد.

وب‌سایت

وب‌سایت شما مکانی است که اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی فروشگاه، ساعات کاری‌، فهرست کالاها یا اطلاعات تماس‌تان را در اختیار مشتری قرار می‌دهید تا هر زمان که به آن‌ها نیاز داشتند با جست و جو در وب‌سایت‌تان به سرعت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

پیام برند

پیام برند شما انعکاس هویت برند شماست و لحن پیام شما باید با خدماتی که ارائه می‌دهید هماهنگ باشد. به این نکته دقت کنید که پیام برند شما باید بر اساس پلتفرم مورد استفاده‌تان متفاوت باشد، برای مثال لحن گفت و گو در وب‌سایت رسمی بوده و مشتریان در رابطه با خدمات و محصولات نظر خود را به اشتراک می‌گذارند، در حالی که در توییتر لحن گفت و گو شوخ طبعانه است و کاربران به رویدادهای جاری واکنش نشان می‌دهند.

SEO (بهینه سازی موتور جست و جو)

SEO به شما کمک می‌کند تا وب‌سایت شما به راحتی در موتورهای جست و جو پیدا شود. برای SEO کردن وب‌سایت خود از نکات زیر استفاده کنید:

  • در مقاله‌های وب‌سایت خود از لینک‌های داخلی و خارجی استفاده کنید.
  • هر چه تعداد لینک‌های داده شده بیشتر باشد، مقاله از ارزش بیشتری برخوردار است.
  • سایت خود را با ارائه مطالب مفید و با ارزش از دیگر سایت‌ها متمایز کنید.

موتورهای جست و جوی گوگل، تمام این موارد را در نظر گرفته و باتوجه به کیفیت محتوا، وب‌سایت شما را SEO می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یک کانال موثر برای حضور برند شما است. اگر مشتری‌های شما در یک شبکه اجتماعی حضور دارند، برند شما حتما باید در آن شبکه حضور داشته باشد.

 

تبلیغات آنلاین


در تبلیغات آنلاین از قدرت وب برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کنید. یکی از روش‌های تبلیغات آنلاین، استفاده از بنر در وب سایت‌های مختلف است.


بازاریابی محتوا

به کمک محتوا و بازاریابی محتوا می‌توانید وفاداری مشتری خود را افزایش دهید. زمانی که دیجیتال مارکتینگ بر فروش تاکید ‌می‌کند، بازاریابی محتوا بر مشارکت مشتریان می‌پردازد.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ


با اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانید پیام برندتان را به افراد بیشتری منتقل کنید.

 

 سخن پایانی

دیجیتال برندینگ و ورود به فضای دیجیتال در کسب و کارها یک شبه ممکن نیست و رسیدن به هدف خود مستلزم برنامه ریزی، استراتژی و سرمایه گذاری زمانی و مالی است.

در دیجیتال برندینگ زمانی موفق می‌شوید که تمام فعالیت‌های آنلاین و آفلاین برند شما با هم در تعادل باشند. همانطور که برند شما در فضای آفلاین نیاز به نگه‌داری مداوم دارد در فضای آنلاین نیز به همین صورت خواهد بود.

در نتیجه همانطور که بارها در این مقاله گفته شد، دیجیتال برندینگ فعالیتی بلند مدت است و شما باید در این زمینه همواره به روز باشید، انتظارات مشتریان خود را بشناسید، آن‌ها را به بهترین نحو برآورده کنید و رضایت و اعتمادشان را جلب کنید به موفقیت بزرگی در کسب و کار خود دست پیدا می‌کنید.

Back to top