خانه استراتژی


Most Hit
(زمان خواندن: 13 - 25 دقیقه)
Most Hit

نوآوری چیست و چرا به نوآوری در کسب وکار نیاز داریم؟

نوآوری چیست

با توجه به اهمیت نوآوری در فضای کسب‌وکار و رقابت فزاینده بر سر دستیابی به مزیت‌های رقابتی پایدار، در این نوشتار بر اصول اولیه نظریه نوآوری متمرکز شده و انواع نوآوری و تفاوت‌های هر یک از آن‌ها، مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که در موضوع نوآوری، نظریه‌های

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)
Most Hit

انواع مدل های کسب و کار Business Models

مدل کسب و کاربرای شروع یک کسب و کار، نوع جریان درآمدی برای کسب و کار بسیار مهم است و از انجایی که انواع مدل های کسب و کار یا بعبارتی بیزینس مدل ها را بر مبنای مدل جریان درآمدی می شناسند لذا لازم نیست مدل جریان درآمدی کاملاً تازه‌ای ابداع کنید. درواقع، اکثر قریب به اتفاق کسب و کار ها از مدل‌های جریان درآمدی موجود استفاده کرده و آن‌ها را به منظور یافتن مزیت رقابتی اصلاح می‌نمایند. در اینجا فهرستی از انواع مدل‌ های کسب و کار آورده شده که می‌توانید برای شروع کار مورد استفاده قرار دهید:

(زمان خواندن: 10 - 20 دقیقه)
Most Hit

QFD چیست؟ تعریف گسترش عملکرد کیفیت

QFD چیست

تعریف گسترش عملکرد کیفیت / .(Quality Function Deployment (QFD 

 امروزه کیفیت و مشتری مداری به عنوان یکی از چالش‌های جدی رقابتی مطرح شده است و حفظ و گسترش بازارهای داخلی و خارجی، مستلزم ارائه محصولات و خدمات با کیفیت قابل اعتماد از طریق تأمین نیازهای مشتریان در طراحی و تولید محصولات یا ارائه خدمات است. گسترش عملکرد کیفیت (QFD)، به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت کیفیت جامع امکان تحقق خواسته‌های فوق را برای صنایع تولیدی و خدماتی فراهم می‌کند.

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)
Most Hit

تاریخچه پیدایش TRIZ،هم افزایی و سطوح نوآوری

سطوح نوآوری

 

نگاهی به تاریخچه پیدایش TRIZ

در سال 400 پس از میلاد، گریک پاپوس اصطلاح “روش اکتشافی” را به عنوان دانش نوآوری و اکتشاف تعریف کرد. لغات نوآوری و اکتشاف معنای وسیعی دارند که شامل کارهای خلاقانه هنرمندان، سیاستمداران، ژنرال ها و … نیز می شود. ولی اصطلاح “روش اکتشافی” به عنوان فرآیندی برای حل مسائل، شناخته شده بود. آلتشولر با فرآیند نوآوری نظام یافته خود، جان تازه ای به “روش اکتشافی” بخشید.

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)
Most Hit

کاربرد TRIZ در مدیریت و کسب و کار

 کاربرد TRIZ در مدیریت و کسب و کار

  كاربرد ابزارهاي تفکرTRIZ جهت حل مبتکرانه مسئله درمهندسی؛ جايگزين موفقیت آميز يك روش غیر سیستماتیک آزمون و خطا جهت جستجو راه حل در زندگی روزمره مهندسان و توسعه دهندگان شده است. 

(زمان خواندن: 9 - 18 دقیقه)
Most Hit

TRIZ چیست؟

TRIZ چیست

واژه TRIZ برگرفته شده از حروف اول کلمات در عبارت روسی «Teoriya Resheniya Izobrototelskikh Zadatch» است که برابر انگلیسی آن عبارت «Theory of Inventive Problem Solving» (با مخفف TIPS) است که به معنای نظریه حل ابداعانه مساله می‌باشد. این دانش در سراسر جهان تحت عنوان TRIZ شناخته می‌شود و متداول شدن این نام به این علت است که بنیانگذار آن، دانشمند خلاقیت‌شناس روسی گنریچ سائولویچ آلتشولر (G.S. Altshuller) می‌باشد.

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)
Most Hit

خلاقیت چیست؟

خلاقیت چیست

خلاقیت فرآیندی است که قابل توسعه و بهسازی است، هرکس تاحدی خلاقیت دارد، ولی همچون بسیاری از توانایی‌ها و استعدادها برخی از افراد از میزان خلاقیت بالاتری برخوردار هستند. برخی افراد در محیطی رشد و تحصیل می‌کنند، که زمینه بروز خلاقیت بیش از دیگران برای آن‌ها فراهم‌شده است. آن­‌ها آموخته‌­اند که خلاقانه فکر کننده، خلاقانه عمل کنند .

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)
Most Hit

هرم نیازمندیهای مازلو بعنوان چارچوبی برای کسب وکارها 

هرم مازلو

There are a lot of business frameworks in the world. Some are great, many are just ok. Depending on what you’re trying to achieve, there’s probably a business framework  out there that will suit

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)
Most Hit

سیر تکاملی مفهوم مدل کسب و کار

 مدل کسب و کار

مفهوم مدل کسب و کار در طی سال های طولانی مسیر تکاملی خود را طی نموده است. هرچند که هریک از محققان به طور انفرادی و جدا از یکدیگر در این زمینه فعالیت نموده اند، ولی ما در کار آن ها شاهد یک مسیر پیشرفت تدریجی می باشیم. در یک تحقیق جامع از ادبیات مدل های کسب و کار 5 فاز مختلف را می توان مشاهده نمود:

(زمان خواندن: 11 - 21 دقیقه)
Most Hit

40 اصل اختراع و نوآوری TRIZ

 نوآوری TRIZ

 

گنریش آلتشولر مبدع روسی اصول نوآوری TRIZ از بررسی 40000 سند ثبت اختراع در علوم و فنون مختلف متوجه شد که مبتکران و مخترعان بدون اینکه متوجه شده باشند، به صورت مکرر از اصول معینی برای رفع تناقضات فنی و تکنیکی اختراع خود برای رسیدن به راه حل های ابتکاری استفاده کرده اند.

Back to top