خانه استراتژی


Most Hit
(زمان خواندن: 6 - 11 دقیقه)
Most Hit

مدل تشدید درگیری ها و روش های تنش زدایی ( فریدریش گلاسل)

 تشدید درگیری ها

تشدید درگیری ها فرآیندی است که در طی آن شدت اختلافات با گذشت زمان افزایش می یابد. این ممکن است به درگیری بین افراد یا گروه ها در روابط بین فردی اشاره داشته باشد ، یا ممکن است به تشدید خصومت ها در یک زمینه سیاسی یا نظامی اشاره داشته باشد. که در نظریه سیستم ها، روند تشدید درگیری توسط مدل سازی می شود بازخورد مثبت.

(زمان خواندن: 11 - 21 دقیقه)
Most Hit

اقتصاد برای مدیران - بخش اول

اقتصاد برای مدیران

علم اقتصاد هنوز به عنوان یک علم کامل و تکامل یافته مورد شناسایی قرار نگرفته است. لذا این نظر که ((اقتصاد یک علم تکامل نیافته ولی بی پایان است)) معتبر می باشد.

(زمان خواندن: 11 - 22 دقیقه)
Most Hit

چرخه عمر سازمان OLC (Organizational Life Cycle)

چرخه عمر سازمان

هر سازمان و شرکت مانند تمام موجودات زنده مراحل تولد، رشد، پیری و شاید مرگ را طی نموده و در هر مرحله از چرخه عمر کسب و کار خود دارای الگوهای رفتاری خاص به منظور غلبه و چیرگی بر مسائل آن دوره و یا مشکلات مربوط به انتقال از دوره ای به دوره دیگر هستند. مواردی نیز پیش می آید که این سیستم ها در حل مسائل باز می مانند و بمنظور تشخیص و درمان نیازمند دخالت و معالجه عوامل بیرون از سیستم می شوند.

(زمان خواندن: 11 - 22 دقیقه)
Most Hit

مکاتب مدیریت

 مکاتب مدیریت

تئوری های مدیریت رهیافت‌هایی سنتی به شیوه اداره و مدیریت منابع مادی و انسانی سازمان‌ها می‌باشند. تحقیق درباره صد‌ها سازمان موجب می‌شود تا به دانشی دست یافت که بتوان بدان وسیله بر میزان اثربخشی سازمان افزود. زمینه فعالیت سازمان‌ها طی سالیان دستخوش تغییر می‌شود و سازمان‌ها با انطباق با این تغییرات به حیات خود تداوم می‌بخشند. بنابراین باید گفت تئوری سازمان سیر تکاملی می‌پیماید. اگرچه تئوری‌های سازمان و مدیریت ریشه در تاریخ بشریت دارند اما با مطالعات مکتب کلاسیک مانند فایول، تیلور و وبر شکل گرفته‌اند. بعد از آن به حدی تئوری‌های متعددی مطرح گردید که هارولد کونتز از استعاره جنگل تئوری‌های مدیریت برای توصیف آن استفاده کرده است.

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)
Most Hit

تفاوت بین سیاست ها ، استاندارد ها ، روش ها و دستورالعمل ها

تفاوت بین سیاست ها ، استاندارد ها ، روش ها و دستورالعمل ها

Look at the following terms. Aren’t these basically the same thing?

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)
Most Hit

 ده خطای رایج در تصمیم‌ گیری

 خطای تصمیم‌ گیری

بدون تردید، فرایند تصمیم گیری بستگی به وجود اطلاعات لازم و کافی دارد.هر چه این اطلاعات کامل تر، جدیدتر و به روز تر باشد، امکان تصمیم گیری درست و بجا بیشتر خواهد بود.پس منکر نقش حساس و سرنوشت ساز تصمیم گیری در حیات آدمیان نمی توان شد.

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)
Most Hit

 رویکردهای حل مسئله در سازمان ها

 

 رویکردهای حل مسئله در سازمان ها

پیشرفتها و تغییرات دهه های اخیر سازمانها را هر روز بیشتر از روز قبل با مسائل و مشکلات متنوع و متعددی مواجه ساخته است. از این رو روشهای سنتی دیگر پاسخگوی حل بهینه مسائل پیچیده و متنوع سازمانی نیستند و باید به دنبال روشهای تازه تری برای حل بهینه و موثر بسیاری از این مسائل بود. یکی از این روشها رویکرد حل مسئله است که در آن افراد با استفاده از فرایند حل مسئله و تفکر مجدد با مسائل و مشکلات سازمانی مواجه می شوند. دیدگاه جدید حل مسئله با ارائه یک راه حل برای یک مسئله یا مشکل، از تمرکز صرف بر روی آن مسئله اجتناب کرده و کاربران را به سوی تمرکز بر محیط و شرایط مسئله نیز هدایت می کند.

Back to top