خانه استراتژی


(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)
Most Hit

ارزیابی عملکرد شخصی

ارزیابی عملکرد شخصی

امروز چقدر مفید بودین؟

هیچوقت عملکرد شخصیتون رو ارزیابی می‌کنین؟

من سال‌ها بود که می‌خواستم این کار رو بکنم و دایما عقب انداخته بودمش. الان که این سیستم رو راه انداختم، به شدت ازش راضی‌ام. تو این سیستم شاخص‌هایی که برام مهم هستن و تحققشون از نظر من به معنی مفید بودنم هست رو همراه با امتیازهاشون مشخص کردم و هر روز بهشون مقدار می‌دم و مشخص می‌شه که تو اون روز مجموعا چقدر امتیاز گرفتم و به عبارت دیگه چقدر از روزم استفاده کردم.

فایده‌ش چیه؟

فایده‌ش اینه که وقتی آدم چنین سیستمی داشته باشه خیلی بیشتر به زندگی خودش جهت می‌ده و کمتر وقتش رو برای کارهای کم ارزش تلف می‌کنه. من شخصا همیشه روی این مسئله حساس بودم و سعی می‌کردم از وقتم به بهترین شکل استفاده کنم، ولی الان که این سیستم رو دارم به وضوح می‌بینم که وضع بهتر شده.

خلاصه بگم، آدم خیلی زود به خودش میاد و سعی می‌کنه روند نامناسبی که پیش گرفته رو اصلاح کنه. دقیقا همون ارتباطی که بین پروژه و برنامه‌ریزی و کنترل پروژه وجود داره.

سیستم من چطوریه؟

هر کسی سیستم خودش رو داره و ممکنه سیستم یه نفر برای کس دیگه‌ای مفید نباشه. برای نمونه سیستم خودم رو معرفی می‌کنم.

تو این سیستم یه سری کارهای اصلی دارم که برام امتیاز تولید می‌کنن و این‌ها هستن:

 • نوشتن کتاب: 14 امتیاز برای هر ساعتِ موثر
 • کار در شرکت‌ها: 3 امتیاز برای هر ساعتِ موثر (نه هر ساعتی که کار کردم، هر ساعتی که کار کردم و از کارم راضی بودم و به نظرم موثر بوده)
 • مطالعه: هر ساعت مطالعه موثر 6 امتیاز
 • سایر موارد: هیچوقت آدم نمی‌تونه همه شاخص‌ها رو مشخص کنه و اگر هم سعی کنه این کار رو بکنه، سیستمش زیاد از حد پیچیده می‌شه. برای همین یه ستون متفرقه دارم که توش مستقیما امتیازی که برای بقیه کارهام در نظر می‌گیریم رو توش وارد می‌کنم. سعی می‌کنم امتیازها رو متناسب با بقیه امتیازهام بدم. مثلا الان به خاطر این مطلبی که اینجا می‌نویسم نیم امتیاز به خودم می‌دم. اگه اکثر روزها اینجا مطلب می‌نوشتم، اونوقت براش سرفصل جداگانه‌ای می‌ساختم.

ولی ماجرا فقط این‌ها نیست؛ یه سری چیزها هست که از نظر من غیرمستقیم روی عملکردم تاثیر می‌ذاره و با این‌که عملکرد واقعیم تو شاخص‌های قبلی ثبت می‌شه، ولی برای توجه بیشتر به عوامل غیر مستقیم، به اون‌ها هم جداگانه امتیاز می‌دم. یه دلیل دیگه‌ش هم اینه که من عملا عملکرد روزانه و کیفیت زندگی روزانه‌م رو مسئله واحدی می‌دونم. شاخص‌های این گروهم این‌ها هستن:

 • ورزش: 7 امتیاز، که دروغ چرا، تا حالا امتیازش رو نگرفتم!
 • اصلاح صورت: به خاطر تمبلیم تو این کار، برای این هم شاخص تعیین کردم. یک امتیاز!
 • وعده‌های غذایی مناسب: اگه از وعده غذاییم کاملا راضی باشم و با رژیمم هم سازگار باشه (قند و کلسترولم بالاس!)، برای هر وعده 2 امتیاز می‌دم.
 • میان وعده‌های مناسب: وقتایی که میان‌وعده مناسب بخورم، ازش لذت ببرم و مطابق با رژیمم باشه، برای هر کدوم یک امتیاز می‌دم.
 • موسیقی: اگه تو روز بیشتر از یک ساعت موسیقی گوش داده باشم، موسیقی رو مناسب با مودم انتخاب کرده باشم، از گوش دادنش هم لذت برده باشم، 3 امتیاز می‌گیرم.
 • کتاب صوتی: اگه حداقل یک ساعت کتاب صوتی گوش داده باشم (این اتفاق معمولا تو ماشین می‌افته)، 2 امتیاز می‌گیرم.
 • فیدخوانی: اگه فیدهای روزانه‌م رو کامل بخونم، 2 امتیاز.
 • تگ زدن موسیقی: من یه مجموعه بزرگ موسیقی دارم که تو دو سال اخیر دایم دارم تگ میزنمشون و الان 65٪ پیشرفت کردم. برنامه‌م اینه که روزی 20 دقیقه موسیقی تگ بزنم. هر روز که این کار رو بکنم 2 امتیاز می‌گیرم.
 • مرتب کردن ایبوک‌هام: مجموعه بزرگی از ایبوک هم دارم که هر روز چند ایبوک جدید هم بهش اضافه می‌شه. معمولا هر از چندی مرتبشون می‌کنم. هر ساعت مرتب کردن ایبوک 5 امتیاز.
 • تفریح: هر ساعت موثر 5 امتیاز

این میشه  دیدگاه من به زندگیم، از نوع کمی. امروز حدود 70 امتیاز گرفتم، ولی مثلا سه‌شنبه به خاطر جلسه‌های طولانی و ناموثری که داشتم و خسته‌م هم کرد، فقط 14 امتیاز گرفتم، تازه فرداش هم خسته بودم و امتیازم از 28 بالاتر نرفت.

منبع : سایت آقای نادر خرمی راد

 

 

 

Back to top