خانه استراتژی


(زمان خواندن: 1 - 2 دقیقه)
Most Hit

آغاز رتبه‌ بندی کارت‌های بازرگانی

کارت بازرگانی

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد:

85 درصد کالاها در تجارت با اوراسیا بدون تعرفه خواهد شد

 رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از 5 آبان ماه تعرفه 862 قلم کالا برای تجارت با اوراسیا حذف می‌شود و تا شش ماه امکان تغییر آن وجود ندارد.

در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران که با حضور وزیر صمت برگزار شد، حمیدرضا زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص ثبت سفارش کالا گفت: ثبت سفارش برای کارتهای بازرگانی که تاریخ صدور آنها در سالهای 97 و 98 است، آزاد است. همچنین به دنبال این هستیم تا برای تجار نیز ثبت سفارش آزاد شود. ما با همکاری اتاق بازرگانی ایران و مرکز رتبه‌بندی در حال رتبه‌بندی کارتهای بازرگانی هستیم با این کار می‌توانیم نظارت بهتری بر روند ثبت سفارش و واردات و صادرات داشته باشیم.

 

وی با اشاره به انتقادات مطرح شده در جلسه به واسطه نرخ‌گذاریهای گمرک گفت: این سازمان عضو موثر کمیته نرخ‌گذاری است و ما حتما این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

 

معاون وزیر صمت در خصوص تعرفه ترجیحی اظهار داشت: مذاکرات و اجماع نظر روی اقلام کالایی بسیار سخت است. از 5 آبان ماه تعرفه 862 قلم کالا برای تجارت با اوراسیا حذف می‌شود و تا شش ماه امکان تغییر آن وجود ندارد. این نتیجه یک سال مذاکرات برای تجارت آزاد با پنج کشور از جمله روسیه است و به این ترتیب 80 تا 85 درصد کالاها بدون تعرفه خواهد شد.

 

وی در خصوص انتقادات مطرح شده مربوط به صدور مجوزهای نمایشگاهی گفت: ما در این حوزه دو کمیته داشتیم که یکی از آنها منحل شده و قرار است در کمیته دوم نماینده اتاق بازرگانی حضور داشته باشد.

منع: ایلنا

Back to top