خانه استراتژی


(زمان خواندن: 2 - 3 دقیقه)
Most Hit

ارزانی مسکن متوقف شد / گرانی یک درصدی قیمت خانه / معاملات مسکن یک ماهه ۲۱ درصد افزایش یافت

 بازار مسکن

در حالی که سه بازار طلا، سکه طلا و دلار در مهر ماه روندی نزولی داشتند با انتشار کارنامه جدید بازار مسکن مشخص شد مسکن هم به مانند بازار سهام یک روند مثبت به خود گرفته است.

در مهر ماه امسال در بین بازارهای مالی کشور تنها بورس توانسته بود بازدهی مثبتی را به ثبت برساند. بازارهای مالی از جمله طلا، سکه و دلار در هفتمین ماه سال ۱۳۹۸ با افت قیمت همراه شده بودند که میزان افت قیمت سکه بیش از دیگر بازارها بود.

در بین بازارهای مالی تنها بورس طی مهر ماه روندی مثبت داشت.

معاملات مسکن

 

اما با انتشار کارنامه جدید بازار مسکن مشخص شد که به جز بازار سهام، بازار مسکن نیز یک روند مثبت به خود گرفته است.

 

براساس آمار وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در مهر ماه سال ۱۳۹۸ به ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب یک درصد و ۴۸٫۸ درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که مطابق همین آمار طی دو ماه قبل از آن قیمتها دو افت ۳٫۱ و ۳٫۵ درصد ماهانه را تجربه کرده بود.

 

تعداد معاملات نیز در اولین ماه پاییز به ۳۴۵۷ فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۲۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۴ درصد کاهش یافت.

 

ارزش ریالی مبایعات انجام شده در مهرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۶۳۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به شهریور امسال ۲۳٫۵ درصد افزایش و نسبت به مهرماه پارسال ۵۰٫۲ درصد کاهش یافته است.

 

طی هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۶ هزار و ۵۱۵ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به هفت ماهه نخست سال گذشته ۵۸ درصد کمتر بوده است.

 

متوسط قیمت مسکن پایتخت در هفت ماهه نخست امسال ۱۲ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان درهر متر مربع بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۸۲٫۷ درصد افزایش نشان می دهد. ارزش ریالی معاملات در این مدت ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با هفت ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۴٫۸ درصد کاهش یافته است.

 

تعداد واحد مسکونی در پروانه های ساختمانی صادره نیز ۲۷ هزار و ۳۸۴ فقره بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۲۱ درصد افت نشان می دهد. البته در این گزارش آماری از تعداد پروانه های شهریور و مهرماه ارایه نشده است.

منبع: تجارت نیوز

Back to top