خانه استراتژی


(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)
Most Hit

هفت بخش تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک

شما به عنوان رئیس شرکت خدماتی - شخصی خود، مسئول هفت بخش تفکر استراتژیک زندگی شغلی تان هستید. هر چه بهتر بیندیشید، تفکر بهتری داشته باشید و در هریک از این مراحل هفتگانه وارد عمل شوید، ارزش بیشتری پیدا خواهید کرد، به نتایج بهتری دست خواهید یافت و توان کسب در آمدتان نیز بالا تر خواهد رفت.

 1. تخصص یافتن.

  هر حرفه ای باید تخصصی شود تا با موفقیت همراه باشد. می بایست چون نگینی در بازار بدرخشد و خود نمایی کند، مشتریان آن را به عنوان یکی از بزرگترین و پیشرو ترین شرکت ها در آن صنعت خاص بشناسند.

 این تخصصی شدن می تواند در تولید محصول یا ارائه خدماتی خاص، پذیرش نوع مشخصی از مشتریان یا حضور در بازاری خاص باشد. تخصص میکروسافت، در برنامه های نرم افزاری است و تخصص یک فروشگاه محلی، در ارائه ی خدمات برای بازار محلی است و بومیان  منطقه یی خاص می باشد.

 البته شما برای به حداکثر رساندن توان کسب در آمد خود می بایست تخصص داشته باشیدو تخصصی کار کنید. شاید در زندگی کاریتان شغل های بسیاری را تجربه کرده باشید و در حرفه های متفاوتی مشغول به کار شده باشید، اما حتما باید در یک یا چند مهارت که از نظر کارفرما ارزشمند و با اهمیت است، تخصص داشته باشید.

 1. متمایز بودن.

  هر شرکت و هر محصولی که قصد دارد در بازار رقابت باقی بماند، باید مزیتی رقابت گونه داشته باشد. همچنین باید از تمام محصولات و مارک های دیگر برتر باشد.

از آنجایی که تنها محصول تولیدی شما خود شما هستید، بایستی کاملاً متفاوت و متمایز باشید. شما می بایست در اجرای عملکرد خاصی که از نظر کارفرماتان ارزش فوق العاده ای دارد، بهترین باشید. باید خود را وقف کارتان کنید، هر هزینه ای را برای آن بپردازید و مقدار زمانی را که لازم است صرف کارتان نمایید، تا در حیطه خاصی که بسیار ارزشمند است و حقوق خوبی نیز در ازای انجام کار خوب می پردازد بهترین باشید.

جالب است بدانید تعداد زیادی از افراد، همواره از کارشان گریزانند و به ندرت عملکردی متوسط یا بالای حد متوسط دارند. در حالی که با اندک تلاشی بیشتر و مهارتی افزودنی میتوان جزو بیست درصد بالای زمینه ی کاری خود باشند و بیشترین در آمد ممکن را کسب کنند.

 1. تقسیم بندی بازار.

  شما در تجارت به دنبال مشتریانی هستید که به شدت خواهان محصولات یا خدمات شما هستند و بیشترین ارزش را برای مزایای رقابت گونه تان قایلند. در چنین اوقاتی، شما نمی کوشید محصولتان را به هر کسی بفروشید؛ حتا تنها بازارهای فروشتان را در نواحی مختلفی تقسیم می کنید تا بتوانید فقط به مشتریانی سرویس دهید که به احتمال بیشتر تولیدات شما را می خرند و بیشترین هزینه را برای آنها می پردازند.

شما به عنوان یک فرد، باید به چند پاره تقسیم شوید. برخی افراد می توانند با کار کردن برای شرکت هایی که به تجارب خاص آنها در مشاغل قبلی شان نیازمندند، زندگی و کارشان را متحول سازند. برای مثال مِگ ویتمن مدیر عامل ebayتازه از کاری دست کشیده بود که جریان رو به رشد ebay آغاز شد. اوتوانست با بهره گیری از استعداد، مهارت ها، تجارب و شخصیت منحصر به فردش،ebay را به بزرگترین شرکت های اینترنتی مبدل کند و از خود یک بیلیونر بسازد.

 1. تمرکز.

  شرکتی که خواهان موفقیت است، می بایست منابع محدود خود را از روی بازاریابی و تبلیغات برای مشتریانی که احتمال خرید محصول از سوی آنها بیشتر است، متمرکز کند.

شما به عنوان یک فرد، فقط میبایست ذهنتان را بر حوضه هنر متمرکز کنید که بهترین و عالی ترین عملکرد از سوی شما نتایج خارق العاده یی را برای خودتان و تجارت خدماتی شخصی تان به همراه داشته باشید.

 1. تثبیت موقعیت.

  در تجارت، شرکت ها باید مقصودشان را به گونه ای در ذهن و قلب مشتریان جا بیاندازند که امیدوارانه آنها را به سوی خود جلب کنند و همراه همیشگی از آنها بسازند. اگر یکی از مشتریان شما بخواهد شرکتتان را برای مشتری جدیدی توصیف کند، از چه کلمات و اصلاحاتی استفاده خواهد کرد؟ بهتر آن است که از چه کلماتی بهره بگیرد؟

شما نیز باید برای تثبیت موقعیت شخصی خود بیندیشید. تثبیت موقعیت به کلماتی بر می گردد که وقتی شخص راجع به شما  فکر می کند، به ذهنش می رسد. دوست دارید هنگامی که در جایی حضور ندارید، دیگران شما را چگونه توصیف کنند؟ انتخاب این کلمات و روشی که به وسیله آن فعالیت هاتان را هماهنگ می سازید تا اطمینان حاصل کنید مردم اینچنین راجع به شما می اندیشند، تاثیر غیر قابل  باوری در زندگی کاری تان خواهد داشت.

6.مارک دار و درجه یک بودن.

این اصطلاح ارزشی مفهومی است که مردم برای محصولات یا خدمات درجه یک قایل می شوند. بهترین تعریفی که می توان ارائه داد این است:

تعهدادتی که که متضمن می شوید و وفا کردن به عهدتان. برای مثال: مردم مرسدس را عالی ترین شرکت تولید موتور ماشین می دانند و شرکت اپل را در قله رفیع کیفیت و نو آوری می بینند. شما چطور؟ هنگامی که دیگران شما را به استخدام در میآورند، چه تعهداتی را متضمن می شوید؟ به کارفرما و مشتریانتان چه تعهداتی می دهید؟

 1. بدعت گذاری.


  در اقتصاد امروز، بقای هر شرکتی که با سرعت سرسام آوری رو به افزایش است، به بدعت گذاری های مداوم و تولید محصولاتی بهتر، ارزان تر و کاربردی تر وابسته است؛ البته قبل از دیگر رقبا. اگر شما دایماٌ در حال بدعت گذاری ، ابداع و اختراع نباشید، رقباتان چنین خواهند کرد و گوی سبقت را از شما خواهند ربود و اگر از آنها عقب بیفتید، دیگر به این راحتی نمی توانید به آنها برسید.

کار شما باید دایماً رو به پیشرفت باشد  و هر روز خدماتی بهتر از روز پیش ارائه دهید. باید همواره در جست و جوی شیوه هایی پر سرعت تر، ارزان تر، بهتر و متقاعد کننده تر باشید تا خدماتی با کیفیت بسیار بالا تر، در حجمی وسیع تر و با همان قیمت یا قیمتی کمتر به کارفرما یا مشتریان عرضه بدارید.

 همان طور که در بخش یک گفتیم، مهم ترین کار در کل جهان تفکر است. هر یک از مفاهیم، برنامه ریزی استراتژیک شخصی، ابزارایی هستند که شما می توانید از آنها جهت اندیشیدن و برنامه ریزی بسیار موثرتر استفاده نمایید و تصمیمات بهتری بگیرید.

اما اگر  فقط یک نقطه ضعف داشته باشید یا به عبارتی در یکی از حوزه ها ضعیف باشید، این ضعف توان کسب در آمد شما را نابود می سازد و شما را از درک پتانسیل خود به عنوان کارمندی شایسته یا فردی درآمد زا در بازار رقابت باز می دارد.

منبع : موفقیت در وقت اضافه کتاب برایان تریسی

سایر مطالب مرتبط

تفکر استراتژیک و بهره برداری از فرصت‌ها

تفکر استراتژیک و بهره برداری از فرصت‌ها ز دیدگاه کلی، تفکر استراتژیک یک «بصیـــرت و فهم از وضعیت موجود و بهره برداری

تفکر استراتژیک یا برنامه ریزی استراتژیک

تفکر استراتژیک یا برنامه ریزی استراتژیک   در چند دهه گذشته، ابزارها و تکنیک‏ های برنامه ‏ریزی استراتژیک به‌سرعت ت

استراتژیست کیست؟

استراتژیست کیست؟ به نظر شما استراتژیست کیست؟ استراتژیست ها چه ویژگی هایی دارند؟

مروری بر الگوهای تفکر استراتژیک

مروری بر الگوهای تفکر استراتژیک در خصوص الگوهای تفکر استراتژیک نظریات متعددی ارائه شده است. الگوی پیتر ویلیامسون (P.J

تفکر استراتژیک چیست

تفکر استراتژیک چیست؟ «تعریف» ابزاری برای معرفی مفاهیم و رویکردهاست، ولی معرفی «تفکر استراتژیک» ازطریق تعریف آن کاری ک

5 گام مهم تفکر استراتژیک

5 گام مهم تفکر استراتژیک اگر برای تفکر استراتژیک آماده اید،‌ 5 گام ذکر شده در زیر را دنبال کنید تا در راه د

Back to top