خانه استراتژی


Most Hit
(زمان خواندن: 2 - 3 دقیقه)
Most Hit

سند چشم‌ انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴

سند چشم‌ انداز جمهوری اسلامی ایرانمتن کامل سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی؛ که در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۲ توسط رهبر معظم انقلاب به سران قوای سه‌گانه ابلاغ شد:

(زمان خواندن: 18 - 36 دقیقه)
Most Hit

سند ملی آمایش سرزمینی

سند ملی آمایش سرزمینی

آمایش سرزمین (Spatial planning) شامل تنظیم روابط و کنش های متقابل بین عوامل انسانی، اقتصادی و عوامل محیطی به منظور ایجاد سرزمینی مبتنی بر بهره گیری بهینه و پایدار از استعدادهای انسانی و محیطی می باشد. به عبارت دیگر مطلوب ترین، عادلانه ترین و پایدارترین آرایشی که به سه مولفه مهم جمعیت، سرمایه و منابع طبیعی و محیطی در یک منطقه یا سرزمین داده می شود، برنامه آمایش سرزمین اطلاق می گردد.

(زمان خواندن: 8 - 15 دقیقه)
Most Hit

دلایل شکست برنامه ‌ریزی توسعه در ایران (دوره پهلوی دوم)

 دلایل شکست برنامه ‌ریزی توسعه در ایران

دلایل ناکامی‌های نظام برنامه‌ریزی توسعه را چه عواملی می‌توان جست‌و‌جو کرد؟ در اینجا ما بر دو دسته محدودیت‌های عملیاتی و ساختاری در کشور تاکید می‌کنیم. به بیان روشن‌تر، دلایل مساله را در مثلث دولت، توسعه (عمران) و برنامه‌ریزی جست‌و‌جو می‌کنیم.

(زمان خواندن: 30 - 60 دقیقه)
Most Hit

تاریخچه برنامه ریزی راهبردی ملی در ایران

 برنامه ریزی ملی در ایران

منشاء و ماهیت برنامه ریزی به صدها هزار سال قبل بر می­ گردد، سابقه تاریخی برنامه ­ریزی تقریباً به همان اندازه قدمت فرهنگ و تمدن بشر است. آثار به جا مانده از زندگی بشر اولیه نشان میدهد که از همان ابتدا برنامه ­ریزی ضرورت یافته بوده است مثلاً شکار به صورت گروهی صورت می­گرفت گردآوری افراد و ابزار و سازماندهی و خلاصه هدایت آنان در حین شکار برای هر فعالیت لازم در زمان مناسب، مدیریت اولیه را به برنامه ریزی ابتدایی پیوند می­داد.

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)
Most Hit

تئوری مزیت مطلق آدام اسمیت Absolutes Advantage

ئوری مزیت مطلق

از همان آغاز پیدایش علم اقتصاد، مبادلات بین‌المللی (تجارت بین الملل) هم مورد بحث قرار گرفته است. اولین نظریه‌ای که در مورد تجارت بین‌الملل ارایه شده است در اواسط قرن شانزدهم و در انگلستان به نام مرکانتیلیسم بوده است.

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)
Most Hit

تئوری مزیت رقابتی ملت‌ ها یا تئوری الماس پورتر

 الماس پورتر

فرایند جهانی شدن، به وجود آمدن سازمان تجارت جهانی و یکپارچگی بازارهای جهانی، پیشرفتهای سریع و بنیادین تکنولوژیک، پیشرفت های جدید در زمینه فناوری اطلاعات، افزایش تغییرات سریع در الگوهای مصرف و تقاضا، تبیین کنترل های آلودگی محیط زیست و حفظ منابع انرژی، کمبود منابع

(زمان خواندن: 12 - 24 دقیقه)
Most Hit

نظریات سنتی و جدید در تجارت بین الملل

نظریات تجارت بین الملل

اغلب مردم و ملل جهان همواره مقاديري كالا و خدمات را كه در آن از كارايي بيشتري برخوردارند, توليد و صادر مي‏كنند و در مقابل كالاها و خدماتي را وارد مي‏نمايند, كه يا اساساً امكان توليد آنها را نداشته و يا در صورت توان توليد در داخل كشور, آنها را با كارايي كمتري توليد مي‏كنند.

Back to top