خانه استراتژی


(زمان خواندن: 6 - 12 دقیقه)
Most Hit

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

digital marketing benefits

دنیای بازاریابی از حالت بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها، و ارسال نامه به دیجیتال مارکتینگ ( بازاریابی دیجیتال ) تغییر پیدا کرده است.

این تغییر تاکید بر روی مواردی مانند ارتباطات ایمیل، پیگیری وب، پرداخت به ازای کلیک (PPC) و سئو را نشان می دهد. به علت تاثیر بازاریابی دیجیتال در تعامل با مشتری و سرنخ ها از طریق رسانه های موجود، این حیطه به سرعت در حال رشد می باشد. اگر می خواهید در مورد مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ اطلاعات بیشتری داشته باشید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

نتایج قابل اندازه گیری

هیچ روش موثری برای اندازه گیری تعداد افرادی که بیلبورد یا آگهی شما را مشاهده می کنند، وجود ندارد. با دیجیتال مارکتینگ، شما گزارش های واقعی و ملموسی فراهم می کنید که نتایج دقیق تعداد افرادی که ایمیل باز کرده اند یا بر روی لینک خاصی کلیک کرده اند را نشان می دهند.

انعطاف پذیری

امروره مشتریان به دنبال سفر مشتری سفارشی و خصوصی هستند که با بازاریابی سنتی ، که ماهیت عمومی دارد، به سادگی فراهم نمی شود. دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد تا از علاقه و ترجیحات هر شخص استفاده کنید و پیام بازاریابی مناسبی که آنها دریافت می کنند را به درستی ایجاد کنید. خصوصی سازی ممکن است تنها بزرگترین دارایی دیجیتال و آنلاین مارکتینگ باشد.

کاهش موانع برای ورود

فعالیت های بازاریابی سنتی با هزینه های زیادی همراه است. بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی و آگهی های رادیویی قطعاً ارزان نمی باشند. ابزار های قابل استفاده در دیجیتال مارکتینگ قابل اندازه گیری می باشند، در نتیجه کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ، همگی می توانند از این محصولات برای به دست آوردن مخاطبان خود بهره ببرند.

دستیابی به مخاطبان بزرگتر

به دلیل اینکه دیجیتال مارکتینگ آنلاین می باشد، مخاطبان جهانی و بزرگتری هم به دست می آورد. این در حالیست که با بازاریابی سنتی، شما به یک محدوده جغرافیایی محدود می شوید، دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد تا از طریق رسانه های موثر به مخاطبان بین المللی دسترسی داشته باشید.

بهینه سازی آسان

از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ ( بازاریابی دیجیتال ) با گزارش همراه است، اگر شما مواردی را مشاهده کنید که اجرا نشده باشد و تمایل به اجرای آن دارید، به راحتی می توانید به آن اشاره کرده و آن را تغییر دهید. شما می توانید حتی چندین مورد متفاوت را امتحان کنید، اندازه گیری کنید کدام یک از آنها به بهترین شکل کار می کنند، و گزینه ای را انتخاب کنید که تاکتیک اصلی را به سمت جلو پیش ببرد.

بهبود نرخ های تبدیل

به جای اینکه یک مشتری تلفن خود را بردارد یا با خودروی خود به یک فروشگاه برود، می تواند تنها از ایمیل شما با وب سایت شما کلیک کرده و خرید خود را انجام دهد یا به راحتی از منزل خود در مورد سازمان شما مطالب بیشتری یاد بگیرد. در نتیجه تبدیل یک مشتری بالقوه آنلاین به خریدار محصول تنها با یک کلیک امکان پذیر می باشد.

از سایر مزایای دیجیتال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از محتوا برای ارتباط آنلاین با مشتریان
 • پیگیری مشتریان از اولین تعامل و در سرتاسر فرآیند خریدار
 • ارتباط از طریق موبایل با مشتریان
 • شناسایی بازگشت سرمایه و درآمد بالاتر
 • تحلیل و پذیرش آسان
 • وارد شدن در محیط های رقابتی بیشتر

عملکرد محتوا و رهبری تولید:

تصور کنید که شما یک بروشور از محصولتان درست کرده و آن را برای دیگران ارسال کرده‌اید، بروشور یک‌شکل از محتواست که البته آنلاین نیست. مشکل اینجاست که شما هیچ ایده‌ای ندارید که چند نفر بروشور شمارا بازکرده یا چند نفر آن را در سطل آشغال انداخته‌اند؟ حال اگر شما این بروشور را در وب‌سایت خود قرار دهید، می‌توانید آمار دقیق افرادی که آن را دانلود کرده‌اند و اطلاعات آن‌ها را برای تماس به دست آورید. نه‌تنها می‌توانید تعداد افرادی که مطالبتان را دریافت کرده‌اند تخمین بزنید بلکه همچنین می‌توانید تولیدات قابل‌عرضه به افراد در حین دانلود را نیز هدایت کنید.

مدل‌سازی اسناد:

یک بازاریابی دیجیتال به همراه ابزار مناسب به شما اجازه می‌دهد تا تمامی فروش خود را از اولین مشتری ردیابی کنید. همچنین می‌توانید استراتژی بازاریابی‌تان را تجزیه‌وتحلیل کرده و ببینید کدام قسمت عالی کارکرده و کدام بخش نیاز به بازنگری دارد.

نقطه اتصال بین بازاریابی و فروش بسیار مهم است. بر اساس اسناد منتشره توسط گروه آبردین، شرکت‌هایی که هم‌تراز بازاریابی و فروش قوی داشته‌اند، از نرخ رشد سالانه 20 درصدی در مقایسه با شرکت‌هایی که تراز ضعیف 4 درصد داشته‌اند، برخوردار بوده‌اند. شما می‌توانید چرخه خرید مشتری را با استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال بهبود بخشیده و بازتاب مثبتی در مسیر کسب‌وکار و تجارت خود به وجود آورید.

من چه نوع محتوایی را باید ایجاد کنم؟

نوع محتوا بستگی به نیازهای مخاطبان شما در طول خرید دارد. شما باید با ایجاد خریدارهای شخصی برای شناسایی اهداف و چالش‌های مخاطبان خود در رابطه با تجارتتان شروع کنید (با استفاده از قالب‌های رایگان). در سطح عمومی، محتوای آنلاین شما باید باهدف دستیابی مخاطبان به اهداف و غلبه بر چالش‌هایشان باشد. بعدازاینکه آن‌ها آماده مصرف این محتوا شدند، شما باید درباره اینکه آن‌ها در کدام مرحله از خرید هستند، فکر کنید. ما این را نقشه محتوا می‌نامیم.

با استفاده از نقشه‌برداری از محتوا و مطالب، هدف این است که برای هدف قرار دادن محتوا باید:

ویژگی‌های کسی که می‌خواهد آن را مصرف کند.

اینکه آن فرد چقدر به خرید محصول نزدیک شده است

برای کمک به شما در انجام این کار، ما یک قالب نقشه‌برداری از محتوا را به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌دهیم. در اینجا ما گزینه‌هایی را که در هر مرحله می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد را بیان می‌کنیم:

مرحله آگاهی: پستهای وبلاگ. یک‌راه عالی برای افزایش ترافیک اصلی شما، هنگامی‌که با یک سئو و کلمات استراتژیک همراه می‌شود

اینفوگرافی: بسیار قابل اشتراک‌گذاری. به این معنی که شانس خود را هم‌زمان با اشتراک مطالب از سوی دیگران در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید.

فیلم کوتاه: این نیز بسیار قابل اشتراک‌گذاری است. می‌توانید از طریق یوتیوب اقدام کنید.

مرحله نظر: کتاب‌های الکترونی: برای هدایت محتوایی بسیار خوب هستند زیرا عموماً از یک پست وبلاگی یا اینفوگرام جامع‌تر هستند، به این معنی که احتمال اینکه افراد بیشتری از این طریق تبادل اطلاعات کنند بیشتر است.

گزارش تحقیقی: این نیز یک کار باارزش محتوایی بالاست. گزارش کار و تحقیق و ارائه داده‌های جدید، می‌تواند سطح آگاهی عمومی را نسبت به تجارت شما بالا ببرد. این کار اغلب توسط رسانه‌ها و مطبوعات صورت می‌گیرد.

Webinar ها: یک فرم مفصل‌تر و تعاملی‌تر از ویدیوها هستند. یک فرمت محتوایی مؤثرتر از وبلاگ و فیلم که برای مرحله در نظر گرفتن، پیشنهاد می‌شود.

مرحله تصمیم‌گیری: مطالعات موردی: وجود مطالعات موردی دقیق در وب‌سایت شما می‌تواند شکل مؤثری از محتوا را برای کسانیکه قصد خرید از شمارا دارند فراهم کند.

مشتریان: اگر مطالعات موردی مناسبی ندارید، می‌توانید از توصیفات کوتاه استفاده کنید. برای برندهای B2C کمی عامیانه‌تر باشد. اگر شما برند یک لباس هستید، می‌توانید عکسی از افرادی که لباس شمارا پوشیده‌اند با یک هشتک منتشر کنید تا افراد دیگر راحت‌تر بتوانند آن‌ها پیدا کنند.

مقاله در رابطه با راههای افزایش بازدید کاربران موبایل  را میتوانید مطالعه کنید تا آگاهی خود را در این رابطه افزایش دهید.

چقدر زمان می‌برد تا نتایج را ببینیم؟

با بازاریابی دیجیتال شما قادر خواهید بود نتایج را بسیار زودتر ازآنچه انتظار داشتید ببینید، هرچند به خود شما هم‌بستگی دارد. اگر شما برای ساخت شخصیت خریدار جهت شناسایی نیازهای مخاطبانتان، زمان بگذارید و بر کیفیت محتوا و جذب مخاطبان تمرکز کنید، به‌احتمال‌زیاد در کمتر از شش ماه نتایج درخشانی خواهید دید. اگر پرداختن به تبلیغات بخشی از استراتژی دیجیتال شماست، به نتایج سریع‌تری دست خواهید یافت؛ اما توصیه می‌کنیم به تمرکز بر روی ساخت دسترسی آزاد به محتوای سایت، سئو و رسانه‌های اجتماعی در بلندمدت بپردازید که قطعاً موفقیت پایداری خواهید داشت.

آیا به یک بودجه عظیم برای بازاریابی دیجیتال نیاز دارم؟

مثل هر کار دیگری، این مسئله به فاکتورهایی که شما به استراتژی بازاریابی‌تان می‌خواهید اضافه کنید، بستگی دارد. فرض کنید که شما در حال حاضر یک سایت دارید و تمرکز شما بر روی تکنیکهای ورودی مانند سئو، شبکه‌های اجتماعی و ایجاد محتواست، در این صورت خبر خوب این است که شما نیاز به بودجه چندانی ندارید. با بازاریابی داخلی، تمرکز اصلی بر روی ایجاد محتوای باکیفیت بالا برای مخاطبینی است که قصد فروش کالای خود به آن‌ها رادارید، مگر اینکه قصد برون‌سپاری کار خود را داشته باشید که تنها بودجه‌ای که صرف می‌کنید وقتتان است.

با تکنیکهای خروجی، مانند تبلیغات آنلاین و لیست ایمیل خرید، بدون شک هزینه هائی خواهد داشت. آنچه باعث می‌شود که هزینه‌های شما پائین بیاید؟ این است که شما انتظار دارید از این تبلیغات، چه نتیجه‌ای به دست بیاورید؟

به‌عنوان‌مثال با استفاده از PCC در تبلیغات گوگل، شما پیشنهاد خود را در مقابل دیگر شرکت‌هایی که در صنعت شما مشغول‌اند، برای قرار گرفتن و نشان داده شدن در بالای نتایج جستجوی کلمات کلیدی مرتبط باکارتان در گوگل، قرار می‌دهید. بسته به رقابت کلمات کلیدی، این می‌تواند مقرون‌به‌صرفه یا دارای هزینه سنگین باشد. به همین دلیل، ایجاد یک جستجوی مستقل، می‌تواند یک ایده خوب باشد.

بازاریابی موبایل در کجای این معادله قرار دارد؟

یکی دیگر از مؤلفه‌های کلیدی بازاریابی دیجیتال، بازاریابی موبایل است. در حال حاضر بیش از 60 درصد کاربران، از موبایل استفاده می‌کنند و این در مقایسه با کاربرانی که از دستگاه‌های دسکتاپ استفاده می‌کنند، بسیار قابل‌توجه است. این به این معناست که بهتر است بازاریابی دیجیتال خود را اعم از صفحات وب و دیگر رسانه‌های جمعی، به تلفن همراه منتقل کنید. اگر شرکت شما دارای یک اپلیکیشن یا برنامه‌ای برای نصب بر روز گوشی‌های تلفن همراه بانام تجاری خودتان داشته باشد،

کاربران را قادر می‌سازد که برند و محصولات شما در تعامل دائم باشند و درواقع زیرپوشش بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرند. کسانی که از طریق تلفن همراه با شرکت شما ارتباط برقرار می‌کنند نیازمند یک تجربه مثبت، درست مانند آنچه بر روی دسکتاپ تجربه می‌کردند، هستند. این به این معنی است که شما باید یک وب‌سایت متناسب با گوشی‌های موبایل و پاسخگو برای کاربران این گوشی‌ها طراحی کنید. این کار همچنین به معنای کاهش شکل و فرمت اطلاعات محتوایی برای آسان‌تر کردن دانلود آن، از طریق گوشی همراه کاربران نیز هست.

راههای بسیاری برای بهینه‌سازی معرفی محصولاتتان به کاربران تلفن‌های همراه وجود دارد و مهم‌تر اینکه چگونه استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بر روی گوشی‌های تلفن همراه، پیاده کنید. این مسئله امکان ایجاد تجارب جدید دیجیتالی را برای شما و کاربران تلفن همراه فراهم کرده و شما را کسب نتایج بهتر امیدوارتر می‌کند.

 

سایر مزایای دیجیتال مارکتینگ

 1. محدودیت زمان و مکان ممنوع : اولین و بارزترین مزیت این نوع مارکتینگ نسبت به روش های سنتی این است که زمان تلف شده در آن معنی ندارد و هیچگاه محدودیت زمان و مکانی را برای افراد ایجاد نمی کند. افراد به راحتی میتوانند محصول مورد نیاز خود را پیدا و خریداری کنند.
 2. محصولات و خدمات در کنار هم قرار گرفته و به راحتی امکان مقایسه وجود دارد.
 3. تمامی اطلاعات مربوط به محصول و خدمات به طور کامل وجود دارد و دیگر نیازی نیست برای پیداد کردن یک ویژگی محصول ساعت ها آن را بررسی نمایید.
 4. هزینه تبلیغات در این فضا ها قطعا کمتر و هدفمند تر از روش های سنتی خواهد بود.
 5. قیمت محصولات و خدمات موجود نسبت به بازار های واقعی کمتر خواهد بود زیرا هزینه ایی بابت اجاره و امثال آن پرداخت نشده است .
 6. مشکلات مربوط به این فضا همانند ثبت های سفارش؛ خیلی سریع تر و راحت تر توسط بخش های فنی برطرف میگردد اما در روش های سنتی در صورت هرگونه مشکل ممکن است چندین روز نی طول بکشد و یا حتی برطرف نیز نگردد.
 7. روابط و تماس ها غیر مستقیم هستند بنا براین کاربران به راحتی میتوانند بدون هیچگونه محدودیتی خرید و معاملات خود را انجام دهند.
 8. روابط بین سیستم و کاربران به دلیل سیستماتیک بودن ادامه دار خواهد بود و پس از هر خرید و فروش برای هر دو طرف روش ها و پیشنهاد های مختلفی برا اساس سفارش منتقل میگردد و مشتری را نسبت به خود مشتاق تر نگاه خواهد داشت.
 9. مدیران کسب و کار میتوانند به سرعت خدمات و محصولات خود را به روز گردانند که این امکان در روش های سنتی کمتر امکان پذیر است و یا شاهد هزینه های گزافی خواهد بود.
 10. کاهش خطا های مربوط به نیروی انسانی
 11. کاهش هزینه به دلیل کمتر بودن تعداد نیروی انسانی و سیستمی بودن کارها

و ........ هر چه از فواید این نوع مارکت توضیح دهیم کم است چرا که دارای چنان گستره ی وسیعی است که هر روز و هر لحظه دری به سوی واقعیت ها برای ما باز مینماید.

با وجود آن همه مزایا و فوایدی که دیجیتال مارکتینگ برای ما به ارمغان می آورد؛ معایبی نیز دارد که عده ایی را نگران کرده و مانع از ورود آن ها به این فضا ها میگرداند.

 

Back to top